RU UA EN
Главная  -  Корисна інформація  -  Типові ускладнення

Типові ускладнення

14.02.2017

Часто пацієнти плутають поняття «кіста» і «флюс».
Що таке кіста і як її лікують? Чим відрізняються флюс і абсцес? Чого не можна робити при флюсі?

За своєю суттю це два абсолютно різних захворювання, а плутанина відбувається оскільки кіста частенько є причиною розвитку флюсу. Отже, давайте визначимося з поняттям - «кіста».

Сама назва походить від грецького слова «kystis» - що позначає міхур. Більш точно, мабуть, і не скажеш. Отже, кіста - це патологічна порожнина в організмі, заповнена найчастіше рідким вмістом. Стінка кісти (міхура), складаються з тонкого шару клітин, які продукують рідину і наче роздувають кісту як повітряну кульку.

Кісти бувають різні за походженням і причинам виникнення, але найбільш часто доводиться стикатися з радикулярним кістами.

Радикулярна кіста - це кіста, яка утворюється на верхівках кореня зуба (radix-корінь). Причини виникнення бувають різні. Це може бути травма, погано вилікуваний зуб, неправильно запломбований корінь і інколи схильність пацієнта до кістоутворення.

Радикулярна кіста може «роздуватися» роками, відтиснюючи навколишні тканини. Причому часто носій навіть не підозрює про її існування. Іноді вони досягають гігантських розмірів. Проблеми виникають у той момент, коли вміст кісти з тих чи інших причин нагноюється. Тобто замість серозної рідини, яка знаходиться в порожнині кісти, утворюється гній з витікаючими з цього проблемами. Іноді кіста мимоволі розкривається, утворюючи при цьому свищовий хід. Свищовий хід - це канал, який з'єднує порожнину кісти (не обов'язково тільки кісти) із зовнішнім середовищем.

Знімок кісти. Стрілка вказує на кістозну порожнину Практично така ж кіста, але тут зачеплений тільки один зуб, її розміри граничні - між кістою і кістогранульомою Велика кіста на нижній щелепі - причини очевидні. Таку кісту можна оперувати лише в два етапи, інакше можливий перелом нижньої щелепи

Радикулярні кісти розрізняють за розміром: коли вона маленька до 0,5 см в діаметрі її називають гранульомою, коли розміри перевищують 0,5 см - це вже кіста.
 Основна неприємність від цього утворення полягає в тому, що поступово, відтиснюючи навколишні тканини, воно призводить до порушення їх функції. Нерідко відбувається ураження сусідніх «невинних» зубів і їх теж доводиться лікувати або навіть видаляти.

Лікувати кісти можна радикально і відстрочено.
Радикальний підхід полягає у видаленні всієї кістозної оболонки. Залежно від ситуації причинний зуб або віддаляється, або його верхівка відрізається разом з кістою, а зуб залишається на місці.
 Власне кажучи, при діагнозі «кістогранульома» - така операція називається резекцією верхівки кореня. Вона може проводитися успішно на однокореневих зубах. Для цього роблять невеликий розріз в порожнині рота, в області кісти і бором зрізають верхівку. При знаходженні кісти на «корінних» зубах-зуб як правило видаляють і оболонку кісти, якщо вона невелика, прибирають через лунку зуба. При неможливості провести таку маніпуляцію через лунку, доводиться знімати частину кісткової стінки і видаляти оболонку вже під контролем зору. Така операція називається - цистектомія.

Відстрочений метод ґрунтується на тому, що зростання кісти і її розвиток залежить від тиску рідини всередині кісти. Простіше кажучи, треба зробити отвір в кісті, що з'єднує її з зовнішнім середовищем і не дати утворюватися там тиску. Маніпуляція ця проводиться на великих кістах, які відтиснюють навколишні структури, і є загроза пошкодити їх при радикальній операції.

Сама по собі процедура менш травматична і називають її - цистотомією. Для того, щоб отвір не закривався, ставиться спеціальний обтуратор. Після операції треба буде чекати, поки кіста не зменшиться в розмірі за рахунок того, що відтиснуті тканини прагнуть повернутися на своє місце. Відповідно, періодично пацієнт приходить до лікаря, і обтуратор зменшують у розмірі, щоб дати простір для тканин, які повертаються на місце.

Коли кіста зменшиться до невеликих розмірів, як другий етап проводять операцію цистектомії (про неї ми вже говорили вище). Процес знаходження обтуратора в порожнині рота може тривати до року, тому цистотомію проводять зараз досить рідко.

Хотілося б підкреслити, що часто лікар, щоб йому не довелося довго роз'яснювати пацієнтові різницю між кістою, кістогранульомою і гранульоматозним періодонтитом говорить пацієнту, що у нього кіста і лікує виведенням за верхівку зуба пломбувального матеріалу. Якщо така маніпуляція була проведена і «кіста» зникла - значить, її у вас і не було. Бажано зробити після будь-якого лікування контрольний знімок через півроку після лікування, щоб порівняти, що було і що стало. Для цього ніколи не викидайте ваші рентгенівські знімки, а навпаки зберігайте їх в конвертах розкладених по порядку і з позначенням числа, коли їх вам зробили. Це Вам допоможе в майбутньому.

Часто нам доводиться чути фразу і самому її повторювати «Все треба робити вчасно !!!».
Але, на жаль, чомусь стосовно стоматолога багато хто вважає, що можна почекати і проскочити «на авось».
 Не можна вилікувати хворий зуб полосканням содою, використанням анальгіну і чудовою пастою для самопломбування зубів. Також неефективні і шкідливі різні зубні краплі, грілки і навіть сигаретні фільтри (останнє стосується одного мого пацієнта).

Рано чи пізно ви «опухнете». Повірте мені, краще до цього не доводити. Причиною раптового несиметричного «поправлення» може бути що завгодно, але основною є хворий зуб. Також причиною може бути і одонтогенна радикулярная кіста (про неї ми щойно говорили), проте, за своєю суттю це теж хворий зуб. Отже, настала пора поговорити про гнійні запальні захворювання щелепно-лицьової області, які виникли з причин ускладнень карієсу.

По тяжкості вони можуть розташовуватися в наступному порядку: періостит, абсцес, флегмона. 
Одонтогенний періостит - раніше цю хворобу називали флюс. Назва походить від німецького Fluss, і зараз ви не почуєте його ні від одного професіонала. Періостит - найбільш часта «нагорода» за терплячість пацієнтам, які вирішили не турбувати стоматолога своєю появою через всякі дрібниці.

Розберемося де він прихований і що з ним робитимуть. Найчастіше причина в хворому зубі. Від верхівки зуба гній проробляє собі канал в кістковій тканині, прагнучи вирватися назовні, і проривається через кістку, зупиняючись під окістям верхньої або нижньої щелепи (по латині - periostum). Саме звідси і пішла назва періостит. Для лікування роблять анестезію і проводять розріз в порожнині рота, випускаючи гній. Щоб розріз не закрився швидко, в розріз вставляють гумову смужку, яка називається дренаж. Постарайтеся його не втратити! Інакше розріз швидко зростеться і доведеться повторювати все знову. Так що якщо дренаж випав у Вас раніше ніж через 3 доби, обов'язково зверніться до Вашого лікаря.

Абсцес - це обмежене скупчення гною в тканинах. Ну, скажімо так: організм намагається не допустити розповсюдження гною по всьому організму і будує оболонку, яка перешкоджає цьому. За своєю суттю періостит це теж абсцес, але обмежений окістям. Абсцеси теж розкривають і дренують. Але дренаж тримають довше.

 типовий періостит («флюс») «флюс» на знімку
Оскільки пацієнт вирішив «потерпіти», процес розвинувся і це вже абсцес абсцес

Флегмона - розлите гнійне запалення. Гній нічим не обмежений і може проникати в різні відділи обличчя між м'язами, переходити на шию і навіть спускатися до серця. Це захворювання може бути смертельно небезпечним! Буває, що пацієнти і гинуть від нього. Погодьтеся, нерозумно гинути через незалікований вчасно зуб. При флегмоні, пацієнтів госпіталізують, і часто доводиться робити зовнішні розрізи, тобто не з боку порожнини рота. Тривалість госпіталізації може досягати декількох тижнів!

Флегмона може бути продовженням розвитку періоститу і абсцесу.
 Сподіваюся, я Вас досить налякав, щоб Ви не затягували візит до лікаря.

Поговоримо про те, чого не потрібно робити:
1. Нікогда не ставте собі зігріваючі компреси, ця процедура сприяє поширенню процесу!
2. Не робіть собі жодних пов'язок. Багаторазово розтиражовані в різних малюнках і мультфільмах «нещасні» з щокою перев'язаною хусткою - дуже поганий приклад. Пов'язка може захистити Вас тільки від тріснувшої голови, але лікувальним засобом вона не є!
3. Не пийте антибіотиків, не порадившись з лікарем! Антибіотики п'ють за певною схемою, бездумне їх застосування, не підкріплене знаннями, призводить до їх повної неефективності. Мікроби адаптуються до них і таким чином, Ви ніби вилучаєте з арсеналу лікаря цей антибіотик і разом з тим «садите» собі печінку і нирки.
4. Не приймайте знеболюючих препаратів за 3 години до візиту до лікаря. Цим ви ускладнюєте постановку діагнозу.
5. Якщо Вам зробили розріз - не пийте аспірин. Аспірин може викликати кровотечу. Тим більше, що як знеболююче в даному випадку, він абсолютно непридатний.
6. Якщо, не дивлячись на розріз, протягом 12 годин Вам не стало легше, зверніться знову до Вашого лікаря .
7. Не призначайте самі собі ліки і не відміняйте їх на свій розсуд. Не варто прислухатися до думки ваших знайомих - «ветеринарів», нехай навіть у них (за їхніми розповідями) була така ж проблема.

Що може бути після візиту до лікаря?
1.Як правило, миттєвого зникнення набряку і інфільтрату чекати не слід (інфільтрат - ділянка ущільнення м'яких тканин в зоні ураження, може зберігатися досить довго). Набряк може навіть трохи збільшитися, але на третю добу все має різко піти на поправку.
2.Протягом кількох годин, якщо це був абсцес і періостит, розпираючий біль повинен вщухнути. І температура повинна почати спадати.
3.По лінії розрізу можуть бути невеликі неприємні відчуття, але сильного болю бути не повинно.
4.У порожнини рота повинна бути гумова смужка - дренаж. Не варто його тягти, підпихати і намагатися поправити. Він служить одній єдиній меті - не дати закритися рані завчасно. Якщо вона у Вас випала - зверніться до лікаря.

Якщо щось пішло не так, як тут написано - проконсультуйтеся з вашим лікарем по телефону.
Втім, я думаю, що привів достатню кількість аргументів, щоб не доводити до таких неприємних ускладнень.
І ще раз повторю: «Все треба робити вчасно».


2015-08-27. Трі-Ніті. Всі права захищені.
Копіювання матеріалів тільки з зворотнім лінком